خانه / آموزه های معنوی / مراقبه چطور روی ما تاثیر می گذارد

مراقبه چطور روی ما تاثیر می گذارد

در مقاله مراقبه چیست توضیح دادیم که هنگام مراقبه در مغز ما چه اتفاقی می افتد. در این قسمت می خواهیم ببینیم مراقبه چطور روی ما تاثیر می گذارد و چه نقشی در سلامتی دارد. همان طور که ورزش روی مغز ما تاثیر می گذارد، مراقبه نیز تاثیر گذار است.

تمرکز بهتر

مراقبه یعنی تمرین کنیم روی یک نقطه کانونی تمرکز کنیم، و هرگاه حواسمان پرت شد، متوجه شده و دوباره تمرکزمان را به همان نقطه برگردانیم. این کار هنگامی که در حال مراقبه نیستیم هم به تمرکز ما کمک می کند. این یک تاثیر طولانی مدت و یک تجربه بی نظیر است که از مراقبه روزانه حاصل می شود.
تقویت تمرکز مانند تقویت عضلات است، یعنی هر دو برای قوی شدن به تمرین نیاز دارند.

اضطراب کمتر

این قسمت واقعا جذاب است. هر چه بیشتر مراقبه کنیم، اضطراب کمتری داریم. علت آن این است که مراقبه در واقع ارتباطات برخی از مسیرهای عصبی مان را سست می کند. شاید خوب به نظر نرسد، اما این طور نیست.
بدون مراقبه اتفاقی که می افتد این است: بخشی از مغز ما وجود دارد که گاهی مرکز منیت خوانده می شود. این بخش اطلاعات مربوط به خودمان و تجربیاتمان را پردازش می کند. در حالت نرمال، مسیرهای عصبی از احساسات بدنی و مراکز ترس مغز به مرکز منیت واقعا قوی است. وقتی ترس یا ناراحتی را تجربه می کنید، این باعث تحریک یک واکنش شدید در مرکز منیت می شود، به این ترتیب شما احساس ترس یا تهدید می کنید.
وقتی مراقبه می کنیم، این ارتباط عصبی را ضعیف می کنیم. یعنی به حواسی که زمانی مرکز منیت را برافروخته می کرد، واکنش شدیدی نشان نمی دهیم. وقتی این ارتباط عصبی ضعیف می شود، همزمان ارتباط بین مرکز ارزیابی مغز (بخشی از مغز که برای استدلال است) و احساسات بدنی و مراکز ترس را تقویت می کنیم. پس وقتی ترس یا ناراحتی را تجربه می کنیم، می توانیم به سادگی نگاه معقولانه ای به آنها داشته باشیم.
به این مثال توجه کنید: وقتی ناراحتی را تجربه می کنید، به جای اینکه مضطرب شوید و فکر کنید که مشکل جدی پیش آمده، می توانید به آمدن و رفتن آن ناراحتی نگاه می کنید، بدون اینکه در مورد آن ناراحتی در ذهنتان داستان بسازید.

خلاقیت بیشتر

تحقیق روی این مسئله آسان نبوده است، اما تحقیقاتی وجود دارند که نشان می دهند مراقبه چطور روی خلاقیت ما تاثیر می گذارد. محققان دانشگاه لایدن هلند هم مراقبه تمرکز-توجه و هم مراقبه نظارت (برای مشاهده تعریف این دو شیوه مراقبه به مقاله مراقبه چیست مراجعه کنید) را بررسی کردند تا ببینند بعد از آن بهبودی در خلاقیت حاصل می شود. آنها متوجه شدند افرادی که مراقبه تمرکز-توجه انجام داده بودند، علایم بارزی از بهبود در خلاقیت بعد از مراقبه نداشتند. اما کسانی که مراقبه نظارت را انجام می دادند، بهتر و با ایده های جدید تری کارهایشان را سازماندهی می کردند.

 

مراقبه چطور روی ما تاثیر می گذارد

حافظه بهتر

مراقبه به بهبود حافظه و توانایی یادآوری سریع پیوند خورده است. کاترین کِر، محقق مرکز مارتینوس برای تصویربرداری بیوپزشکی و مرکز تحقیقات اوشر، متوجه شد که افرادی که مراقبه تمرکز حواس انجام می دهند می توانند امواج مغزشان را تنظیم کنند به طوری که حواس پرتی ها را دور می کنند و بهره وری خودشان را سرعتر از کسانی که مراقبه نمی کنند بالا می برند. او می گوید توانایی بی توجهی از عوامل حواس پرتی می تواند بیانگر این باشد، “توانایی بهتر آنها برای افزایش به خاطر آوری و به کار بردن حقایق جدید.”

استرس کمتر

نشان داده شده است که مراقبه می تواند احساس استرس را در افراد کمتر کند. تحقیقی در سال ۲۰۱۲ گروهی از مدیران منابع انسانی را به سه دسته تقسیم کرد، یک سوم شرکت کنندگان مراقبه تمرکز انجام می دادند، یک سوم دیگر تمرینات بدنی ریلکسیشن انجام می دادند و یک سوم دیگر اصلا تمرینی انجام نمی دادند. به تمام مدیران قبل و بعد از هشت هفته آزمایش یک تست چندوجهی پیچیده و استرس زا داده شد. نتیجه این شد که گروهی که تمرین مراقبه انجام می دادند در طول این تست استرس کمتری نسبت به دو گروه دیگر داشتند.

افزایش ماده خاکستری مغز

مراقبه باعث می شود میزان ماده خاکستری در هیپوکامپ و نواحی قدامی مغز بیشتر شود. این یک اتفاق عالی است. ماده خاکستری بیشتر می تواند به احساسات مثبت بیشتر، پایداری احساسی طولانی تر و تمرکز بالاتر در زندگی روزمره منتهی شود.
همچنین مراقبه تاثیرات مربوط به افزایش سن روی ماده خاکستری را کاهش می دهد و مانع افت عملکرد شناختی مغز می شود.

با توجه به این موارد ذکر شده می توان درک کرد که مراقبه چطور روی ما تاثیر می گذارد و چه ارزش بالایی برای ما در مسیر رشد دارد.

درباره ی مدیرکل

مطلب پیشنهادی

ده روش مقابله با خون آشامهای انرژی

همه چیز از انرژی است در سطح درون اتمی، همه ی آنچه در زندگی وجود …

یک دیدگاه

  1. ممنون از لطف شما استاد عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *