Home / تقویت قدرت مغز / تمریناتی برای تقویت قدرت تصویرسازی

تمریناتی برای تقویت قدرت تصویرسازی

در اینجا چند تمرین برای تقویت قدرت تصویرسازیبه همراه اهمیت آنها در گسترش ذهن را ارائه می­دهیم.  چند تمرین مقدماتی برای بهبود مهارت تصویر سازی وجود دارد.

قبل از اینکه بتوانید تمرین خود هیپنوتیزم  انجام دهید نیاز به یک مهارت تصویرسازی خوب دارید.

 

اول از همه، تصویر سازی چیست؟ تصویر سازی یک مهارت است، یعنی همه می­توانند آن را بیاموزند و از طریق تمرین آن را بهبود ببخشند. تصویر سازی یعنی توانایی تجسم چیزها.

این مهارت شامل خلاقیت و تجسم می­شود. بهبود تصویرسازی این دو مهارت وابسته را نیز تقویت می­کند. هر چه جزئیات یک تصویر ذهنی که شما خلق می­کنید بیشتر باشد، این مهارت هم بیشتر می­شود.

تصویرسازی خلاق یک توانایی ضروری برای گسترش ذهن است. این کلید شماره یک برای تمرین موفق خود هیپنوتیزم و روش کنترل ذهن سیلوا است.

نداشتن این مهارت به شما اجازه نمی­ دهد که به سوی تغییراتی که می­خواهید در خودتان ایجاد کنید بروید. بنابراین، حال که قدرت تصویرسازی را متوجه شدید، چند تمرین تصویرسازی مقدماتی را معرفی می کنیم.

 

تمرین تقویت قدرت تصویرسازی سطح یک

قبل از ادامه، لازم است گفته شود که تمرین ۱ برای مبتدی ها است.

فرض می­ کنیم که شما هیچ تجربه قبلی از تمرین تصویر سازی قبلا نداشتید، بنابراین با جزئیات پیش می رویم.

برخی افراد به صورت ذاتی توانایی تجسم بیشتری از بقیه دارند، بنابراین آنها خلاق تر از دیگران هستند. اگر تمرین زیر را خیلی ساده می­دانید، می توانید به سراغ تمرینات پیشرفته بروید.

یک جای راحت پیدا کنید و ۲۰ دقیقه به این تمرین اختصاص دهید. اطمینان حاصل کنید که کسی یا چیزی حواس شما را پرت نکند. چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید تا ذهنتان شروع به آرام شدن کند.

حال شروع به تجسم چیزی کنید که برایتان آشناست، مانند یک سیب. یک سیب برای تصویرسازی یک جسم عمومی محسوب می شود. روی سیب تمرکز کنید؛ اجازه ندهید افکار مزاحم با تمرینتان مداخله کنند.

ابتدا سیب را از تمام جهات ببینید، نقطه به نقطه. وقتی تصویر واضحی از سیب پیدا کردید، زوم کنید. پوست آن را مشاهده کنید، نرم است یا زبر؟ آیا تورفتگی در آن وجود دارد؟ آیا سبز است یا قرمز؟ روی جزئیات تمرکز کنید.

این کار خلاقیت شما را درگیر می کند و مهارت تصویر سازی را به شما می آموزد. زمانی را روی مشاهده این جزئیات ساده صرف کنید.

به این ترتیب یاد می گیرید که روی تمرین تصویر سازی متمرکز بمانید و اجازه نمی دهید که افکار نامربوط حواستان را پرت کنند.

هر گاه هیچ حواس پرتی نداشتید، متوجه می­ شوید که می توانید ادامه دهید. اگر نتوانستید روی تمرین تمرکز کنید، نا امید نشوید. این فقط ابتدای کار است. ذهن شما به تمرین بیشتری نیاز دارد.

تمرین را ادامه می دهیم. شما تصویر واضحی از یک سیب را در ذهنتان دارد؛ می توانید بزرگنمایی و کوچکنمایی انجام دهید، و به راحتی حواستان پرت نمی شود.

حالا یک مرحله جلوتر بروید و سیب را بو کنید. آن را از وسط ببرید و دوباره جزئیات را مشاهده کنید. چه رنگی است؟ دانه های درون مرکزش را بشمارید. به تضاد بین دانه های سیاه و زرد ملایم درون سیب دقت کنید.

تمریناتی برای تقویت قدرت تصویرسازی

همین طور که زمان می گذرد و شما همین طور دارید به سیب نصف شده نگاه می کنید، ببینید که چطور رنگ آن به مرور زمان تیره می شود.

در انتها سیب را بچشید. تمام آن را بخورید. کاملا مزه ی آن را بچشید، مثل اینکه در دنیای واقعی دارید این کار را می کنید. حال، اگر این را درست انجام دهید، بزاق دهانتان ترشح می کند. وقتی آن را می خورید، سه نفس عمیق بکشید و از یک تا ۵ بشمارید و چشمانتان را باز کنید.

شما اولین تمرین تصویرسازی را تمام کردید. این یک تمرین آسان برای اولین سطح است. این تمرین را تا جایی ادامه دهید که افکار مزاحم با تمرینتان تداخل نکنند و بتوانید تمام این چیزها را به آسانی تجسم کنید.

البته، شما آزاد هستید که هر چیزی که برایتان آشنا است تصور کنید، لزومی ندارد که میوه باشد. فقط یک جسم آشنا را که تجسم آن برایتان آشنا است انتخاب کنید. حتی می­ توانید هر بار که این تمرین را انجام می دهید جسم متفاوتی را انتخاب کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

در مورد تمرین تصویرسازی بالا جزئیات زیادی را بیان کردیم تا درک کنید که باید چه کار کنید. بعد از کمی تمرین، می توانید الگوی خودتان را دنبال کنید. می تواند جزئیات و عملیات دیگری را به تصویر سازی خود اضافه کنید.

 

خب حالا که در تمرین اول مهارت پیدا کردید به سراغ تمرین پیچیده تر می رویم.

تمرین تقویت قدرت تصویرسازی سطح دوم

فردی را در نظر بگیرید که خوب او را می شناسید. می توانید یکی از اقوام نزدیک یا بهترین دوستتان یا هر کس دیگری که می خواهید را انتخاب کنید. لازمه ی این تمرین این است که این فرد را خوب بشناسید، تا بتوانید او را از فاصله ی دور هم تشخیص بدهید.

در این تمرین، همان کاری که در تمرین اول انجام دادید را تکرار می کنید، البته به جز بخش بریدن و خوردن! سعی می کنید با چشمان بسته این فرد را درست در مقابلتان ببینید، همان طور که یک سیب را دیدید.

روی جزئیات صورت و سپس بدن تمرکز کنید. او را از پشت سر نگاه کنید، بزرگنمایی و کوچکنمایی کنید، ۳۶۰ درجه بچرخانید. بدون شک در مقایسه با سیب این سخت تر است. اما یک تمرین عالی است.

وقتی تصویر واضحی از این فرد داشتید، سعی کنید لباس های او را تغییر دهید. تصور کنید که لباس های مورد علاقه شما را پوشیده است. ببینید که خوب به نظر می رسد یا بد. ببینید که لباس ها اندازه اش هستند یا نه. بعد سعی کنید مدل موهایش را تغییر دهید.

در این قسمت شما وارد تصویرسازی خلاق می شوید. در این نقطه، مهارت شما و همین طور خلاقیت شما پیشرفت می کند. با کامل کردن این سری از تمرینات تصویر سازی، شما قدرت تصویرسازی را درک خواهید کرد.

تمرین سطح دو نسبت به تمرین سطح یک شاید نیاز به تکرار بیشتری داشته باشد. کاملا معقول و منطقی است زیرا تمرین سطح دوم سخت تر است.

در تمرین سطح دو شما شروع می کنید به یاد گیری تصویرسازی خلاق. این هدف نهایی است؛ استفاده از خلاقیت در تصویرسازی ها.

 

تمرین تقوت قدرت تصویرسازی سطح سوم

وقتی خلاقیت شما شروع به رشد می کند، آماده می شوید برای تکنیک های تصویرسازی سخت تر. در آموزش سطح سوم، شما زمان بیشتری را در موقعیت خیالی که خلق می کنید می گذرانید.

به این تمرین زمان بیشتری را اختصاص دهید. شما قرار است که کل محیطی که اطرافتان هست را ببینید. در این نقطه، می توانید یک واقعیت مجازی در ذهنتان ایجاد کنید، به طوری که بتوانید در محیط حرکت کنید و با آن در تعامل باشید.

 

جنگل ذهنی

با تجسم یک جنگل شروع کنید. جزئیات درختان را ببینید، حیوانات را ببینید، صداها و بوها را حس کنید. تمام حواستان تا بیشترین حد کار می کنند، مانند زمانی که در دنیای واقعی هستید.

سعی کنید یک نقشه ذهنی از جایی که هستید خلق کنید تا حرکاتتان را در یک محیط خیالی دنبال کنید و بدانید دقیقا کجا هستید. این ابزار مفید آگاهی شما را گسترش می دهد.

همین طور که در این سری از تمرینات پیشرفت می کنید، می تواند جزئیات بیشتری به دنیای خودتان بیفزایید، مانند دریاچه، آبشار، تپه، صخره، موجودات جدید، صداهای جدید و هر چیزی که می توانید تصور کنید. شما انتخاب های بی نهایتی دارید، و خلاقیت شما تا بیشترین حد گسترده می شود.

تمریناتی برای تقویت قدرت تصویرسازی

زمانی که بتوانید یک تجربه ی پیوسته را در دنیای خیالی خودتان خلق کنید، متوجه می شوید که در تمرین سطح سوم مهارت پیدا کرده اید.

منظور از پیوسته این است که شما فقط لحظاتی از خودتان را در دنیای خیالی نمی بینید، بلکه یک تجربه کامل را می بینید مانند یک رویا.

برای تمرین تصویر سازی سطح ۳ می توانید از فایل های صوتی تصویرسازی های دارای راهنما استفاده کنید. این به شما کمک می کند دچار حواس پرتی با افکار مزاحم نشوید.

شما فقط به یک ریکوردر نیاز دارید. داستانی از جایی که می خواهید ببینید را با صدای خودتان ضبط می کنید. محیطی که قرار است تصور کنید و کارهای خودتان را توصیف می کنید. سپس وقتی می خواهید تمرین تقویت قدرت تصویر سازی را انجام دهید صدای خودتان را گوش می کنید.

این کار مخصوصا در ابتدای سطح ۳ بسیار مفید است. این شما را روی هدف متمرکز نگه می دارد، و حواستان با افکار نامربوط پرت نمی شود. توصیه می کنم وقتی سطح سوم را شروع می کنید از یک فایل صوتی استفاده کنید.

 

خب شما تمرینات تقویت قدرت تصویرسازی را در هر سه سطح با موفقیت گذراندید؟ تبریک می گوییم.

نمی توانید تصور کنید که ذهن شما چقدر گسترش یافته است. خلاقیت شما به میزان قابل توجهی افزایش یافته، و شما می توانید این را در زندگی تان احساس کنید. می توانید یک متخصص در خود هیپنوتیزم شوید، توانایی های نیمکره راست شما تقویت شده است و شما می توانید تلقین های مثبت را به راحتی به ذهنتان برسانید.

 

 

 

About مدیرکل

Check Also

قانون انتظار و نقش اساسی آن در عملکرد ضمیر ناخودآگاه

در متن زیر که برگرفته از کتاب غول درون است، تاثیر انتظارات روی ضمیرناخودآگاه را …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *